Az alarm reakció része egy specifikus, automatikusan induló akció programnak, mely az életedet veszélyeztető helyzetek esetén aktiválódik. Miről ismered fel? Felmegy benned a pumpa, torkodban dobog a szived, az érzékelésed élesebbé válik, ugrásra kész állapotba kerülsz, …

Ennél tudományosabb leírást itt találsz. Aztán gyere vissza! : ) a folytatásban arról van szó, miért jó ez neked és miért nem.

Miért jó neked: Az életedet védi azzal, hogy folyamatosan figyelmeztet. Olyan, mint egy villogó lámpa, vagy egy autó lopásgátló szirénája. Figyelmeztet, azaz felkelti a figyelmedet, újra, meg újra. Nem szünet nélkül világít, mint a mennyezeti lámpa, hanem inkább úgy, mint a gyalogos átkelőknél a sárga, amikor arra hívja fel a figyelmedet, hogy a szokásosnál is éberebbnek kell lenned, mert nem működik a szabad-tilos (zöld-piros) jelzéspár. Miért nem jó neked: Amikor szeretnél el(ő)adni, a célod nem az, hogy elmenekülj, védekezz, vagy támadj. Neked ilyenkor az összes erre irányuló segítség, amiről fentebb szó volt útban lehet. Zavarhat téged abban, hogy célt érj – akadályozhat benne, hogy olyan hatásosan tudj el(ő)adni, ahogyan tervezted, ahogy szeretnéd és ahogy képes is vagy rá. Egy villogó lámpa befolyásol téged beszélgetés közben? Ha tudod, hogy fog villogni, de neked nincs dolgod vele, akkor figyelmen kívül hagyod. Ugye? Egyszerűen, mintha ott se lenne. Valld be őszintén, hogy azért ez követel némi erőfeszítést tőled! : ) Folyamatosan vissza kell tartanod a figyelmedet, nehogy elkalandozzon attól, amit csinálsz. Erővel kell visszatartanod, hogy ne ugorjon oda a villogóhoz. Vagyis nyugodtan elmondhatjuk, hogy a figyelmeztető jelzés ilyen helyzetekben megosztja a figyelmedet és energiát vesz el tőled. Ettől lehetsz a szokásosnál ingerültebb, feledékenyebb, szétszórtabb és végül a szokásosnál fáradtabb. A vészhelyzeti program bizonyos szempontból hasonlóan hathat rád, mint egy jó kávé: felpörget, összpontosítja az energiáidat rövid időre és ettől látványosan megnövekedhet a teljesítőképességed. Ez jó lehet neked. Ne felejtsd el azonban, hogy a tested készleten levő energiáit használja fel ilyenkor. Ha nem szeretnéd, hogy teljesen kimerítsen, feltétlenül gondoskodnod kell a jó energia ellátásról. Ha előre tudod, hogy ilyen helyzet vár rád, érdemes előre gondoskodni a szokásosnál több gyorsan felhasználható energiáról. Ha pedig mégis lemerültél, ne lepődj meg, hiszen már tudod miért történik : ) Egy-egy szereplés, állásinterjú, vagy vizsga után olyan ólmos fáradtság vehet erőt az emberen. Akár olyan mértékű is, hogy legszívesebben semmit nem csinálna soha többé. Igen, tudom, hogy nem mindenkivel történik ez meg. De ha te találod magad ebben az állapotban, az nem jelenti azt, hogy gyenge vagy, béna, vagy netán alkalmatlan a szereplésre. Csak annyit jelent, hogy fel kell töltened a szervezetedet energiával, hogy vissza tudja tenni a megfelelő helyre azt, amit mozgósított az el(ő)adás alkalmával. Ha ezt elhanyagolod, komolyan megbetegedhetsz!

És még egy nagyon izgalmas észrevétel a kávé, -vagy drogszerű hatásról:
Érdekes módon néhányan kifejezetten élvezik, hogy a szivük duplán ver - a torkukban : ) -, lepkék röpködnek a gyomrukban és szinte halálfélelmük van. Mámorító érzés egy halálosan veszélyes helyzetet túlélni. Főleg, ha közben valamilyen feladatot is meg kell oldani. Kimondottan eufóriába lehet kerülni a végére. És ehhez hozzá lehet szokni! Ami nem baj addig, amíg…

De ezt majd az Alkoholban oldódik című cikkben folytatom, mert oda is tartozik : )

 

Hangos Sikert kívánok neked!
Boglár a Lámpaláz-Csillapító

A bejegyzés trackback címe:

https://lampalaz-csillapito.blog.hu/api/trackback/id/tr755407458

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása